Výroční ceny PBA: Rok patriotů

Výroční ceny Pivo Bier & Ale mají ambici nejenom představit nejlepší nové pivovary a piva za kalendářní rok, ale nabídnout i možnost srovnání, který letopočet se do historie zapsal výrazněji. Troufám si tvrdit, že letošní vítězové se prosadí i v budoucnosti, protože mají velmi podstatnou výhodu. Jde o spojení s místem, kde vaří pivo a zároveň žijí. Takový je příběh piva Sněžka stejně jako pivovaru Pioneer Beer ze Žatce Stejné pravidlo platí i u cen za dlouhodobou kvalitu piva. Díky němu si ze slavnostního večera odváží pravidelně ceny Adam Brož z Budějovického Budvaru, n. p., Martin Matuška spolu se synem Adamem nebo Ladislav Němeček z Akciového pivovaru Dalešice.

České pivovarnictví se v roce 2017 muselo vyrovnat s novými zákony, které výrazně komplikují podnikání v gastronomii. Na otvírání nových pivovarů s letopočtem 2018 však tato skutečnost neměla negativní vliv. Jejich počet nadále roste stejným tempem, takže například Praha se stává jedním z hlavních měst v Evropě s nejvyšším počtem minipivovarů, když za sebou nechává města jako Berlín, Vídeň, Brusel, Amsterodam, Dublin o Paříži nebo Madridu nemluvě. Jediným silnějším konkurentem tak zůstává pro Prahu s takřka stovkou především brewpubů Londýn. Rébusem se stává Tišnov. Má něco málo přes devět tisíc obyvatel a letos v něm otevřeli pátý pivovar.
Několik vítězů z posledních let spojuje ambice otevřít pivovar na atraktivním místě, i když to znamená několikanásobně vyšší investice. Majitelé Pioneer Beer stejně jako u Boudy Máma mohli zvolit jednodušší a levnější řešení. Jejich sebevědomí a zároveň důvěra ve skutečnost, že pivovar znamená prosperitu, si zasloužily ocenění stejně jako vysoká kvalita piva. Samozřejmě hrála roli i skutečnost, že v obou pivovarech vaří sládci s řadou zkušeností, což se pozná na originalitě receptur a schopnosti nabídnout je návštěvníkovi s minimálními výkyvy v chuti i vůni.
Poprvé jsme udělovali ceny za kooperace více pivovarů, ale také za úroveň gastronomie v restauračním pivovaru. Těmto tématům chceme věnovat zvýšenou pozornost i v dalších ročnících. Zároveň se však vrátíme i k zásadní otázce, kterou představuje význam pivovaru pro život obce a města. Má řadu rovin od zviditelnění vesničky nebo městské čtvrti, turistiku, společenský, kulturní nebo sportovní život místa, ale také ekonomické klima v místě. Státní správa v posledních letech vůči malým firmám až nesmyslně přitvrdila a přitom se sama chová nehospodárně. Pokud by chtěla šetřit peníze, tak by spolu se zákazy kouření a EET přišla s paušální daní pro malé pivovary. Přinesla by prospěch všem včetně konzumentů piva. Stejně jako věc, na které se bezezbytku shodnou všichni, kdo pivo vaří i čepují. Nedošlo ke snížení dočasně zvýšené spotřební daně, přišla elektronická evidence tržeb, přišli jsme o právo rozhodovat, co smí nebo nesmí dělat návštěvník v podniku, do kterého jsme investovali. Nechte tedy několik let pohostinství vydechnout a nepřicházejte alespoň do doby, než se vyřeší nedostatek kvalitních zaměstnanců, s dalšími změnami. Není velkým tajemstvím, že se chystají další restrikce vůči alkoholu. Politici by si však měli uvědomit, že tato země dnes nemá příliš mnoho
atraktivních produktů, které ji mohou originálně reprezentovat v zahraničí. Letošní, loňské i předloňské Výroční ceny Pivo Bier & Ale dokazují, že náš pivní trh má vysokou kvalitu, začal být rozmanitý a stylově pestrý. Objevuje se celá řada variací na český ležák stejně jako se zdejší pivovary dokážou prosadit v mezinárodních degustačních soutěžích i se stoutem. Mistrovství našich sládků má skutečně světovou úroveň, nechápu proto, jak může vůbec někdo zvažovat, že by se součástí pivních etiket stal nápis: Tento nápoj vám způsobí rakovinu.
Výroční ceny Pivo Bier & Ale vznikly jako reakce na nesmyslný mýtus o spojení kvalitního piva s velikostí pivovaru. Letošní vítězové, ale i velice přátelská atmosféra celého večera, kdy na ceremoniál navázala řada rozhovorů, jsou dokladem toho, že o nejlepších pivech rozhoduje nikoli velikost pivovaru, ale úroveň pivovarnického řemesla. Jsem rád, že svět piva lze změnit k lepšímu.
Pavel Borowiec
 
KOMPLETNÍ VÝSLEDKOVÁ LISTINA JE UVEŘEJNĚNA V AKTUÁLNÍM ČÍSLE!!!