Pivovar jako originál

Společnost Destila patří k největším výrobcům pivovarů v České republice. Zařízení této značky najdeme nejen v Úněticích, ale také ve francouzském Carcassonnu, finském Lahti, ruském Krasnojarsku nebo škole Enilbio ve francouzském městě Poligny. Výbornou pověst si vytvořila v Petrohradu, kde během posledních deseti let realizovala 16 zakázek od minipivovarů až po průmyslový pivovar Sverdlovo s výstavem 30 000 hektolitrů. V současnosti se připravuje na stavbu varny i ležáckého sklepa Pivovaru Kamenice nad Lipou. U nás i ve světě se v současnosti vaří pivo ve více než sedmdesáti pivovarech Destila. Na naše otázky odpovídá Tomáš Hořava, jednatel společnosti Destila.

 Ve společnosti Destila, s. r. o., jste od začátku tohoto roku jako jednatel. Jediným společníkem zůstává firma vašeho otce Jiřího Hořavy. Lze říci, že se původně družstvo změnilo v rodinnou firmu?
Ano, o DESTILE se dá říci, že je v současné době rodinným podnikem, jelikož se na jeho vlastnictví a řízení podílejí dva členové jedné rodiny. Naším záměrem je i nadále zachovat vlastnictví a kontrolu podniku v rukou rodiny a pokračovat v tradičním výrobním programu spojeném s pivovarnictvím.
Jaké zakázky v posledních dvou letech považujete za zásadní?
Za velice významné považuji, že se nám i nadále daří exportovat naše zařízení do Ruska, kam jsme v posledních dvou letech dodali osm pivovarů, a další čtyři se rozšířily o další technologii. Významnou zakázkou pro nás byl pivovar Sverdlovo v Petrohradě. Dále bych uvedl například pivovar v ruském městě Barnaul, kam jsme v roce 2016 dodali kompletní technologii pivovaru se čtyřnádobovou varnou o objemu jedné várky 30 hl. V posledním roce se významně zvýšil podíl dodávek do Francie, kam letos instalujeme rovněž kompletní pivovar s varnou 30 hl. Ve Francii jsme v minulém roce spustili školní pivovar. A to je další věc, na kterou jsme pyšní. DESTILA se podílí na vzdělávání pracovníků v oboru pivovarnictví dodávkou minipivovarů pro akademické instituce. V této oblasti dlouhodobě spolupracujeme s Agronomickou fakultou  Mendelovy univerzity v Brně, kam jsme dodávali mikropivovar.
V  letošním roce jste získali příležitost postavit pivovar v Kamenici nad Lipou. Můžete ji charakterizovat?
V tuzemsku se jedná o nejvýznamnější projekt v oblasti malých průmyslových pivovarů. V tomto nádherném prostředí o jehož, dle mého názoru, perfektní rekonstrukci se zasloužil současný majitel, bude pracovat naše čtyřnádobová varna v  nerezovém provedení pro var 30 hl. Dále zde bude umístěna technologie výroby jak klasická, tak i CK tanky. Zdárné zvládnutí tohoto projektu bude pro naši firmu jednou z  nejlepších tuzemských referencí.
Jaké novinky představíte na veletrhu drinktec 2017?
Účast na veletrhu drinktec je pro nás každoročně jednou z nejdůležitějších marketingových akcí. Naše společnost pracuje v současné době na několika novinkách, které bychom v brzké době chtěli uvést na trh. Nechal bych to však zatím jako překvapení.
 
Celý rozhovor najdete v aktuálním 67. vydání našeho časopisu!