Jirka Bejček Stehlíček doporučuje festivalová piva na Pražském Hradě

V pátek 14. července se pod Letohrádkem královny Anny otveřela brána Festivalu minipivovarů na Pražském Hradě 2019. 
Na festivalu se letos představilo 66 pivovarů z České republiky. Každý vyberal svá dvě nejlepší piva, takže k degustaci bylo připraveno 140 druhů piva 33 různých stylů. Celkem bylo připraveno na 93 000 degustačních porcí po 0,75 dl, což představuje v průměru 37 degustačních dávek na jednoho návštěvníka.
Hostující Bavorsko
Letošním zahraničním hostem jsou bavorské pivovary. Tradiční pivovary Schlenkerla s pivy Schlenkerla Märzen a Schlenkerla Krausen a Schlossbrauerei Au Halertau s pivy Holledauer Weisse a Auer Helles doplní špičkový zástupce craftové scény, unikátní projekt Camba Bavaria. Škála stylů, které nabízí, sahá od klasických německých piv, jako je helles a weizen, přes mezinárodní piva v čele s Imperial Black IPA Black Shark až po chuťovky stařené v dubových sudech po whisky nebo rumu. Do Prahy přiveze svá piva Jäger Weiße a IPA
Další piva z českých pivovarů, na které se společně můžeme těšit:

Bad Flash, Praha
Hanz Charvát a Libor Kult rádi dělají různé společné várky se sládky z různých věhlasných pivovarů. Třeba tu byl sládek z anglického Thornbridge Brewery. Říkají, že jsou společnost oddaná pivu, a je to tak. Věřím, že i letos nabídnou opravdovou raritu.
Beer Factory, Plzeň
Pepík Krýsl. Jeho skvělá pivka mám rád od té doby, kdy začal vařit u sebe doma v garáži ještě pod značkou Joe´s Garage. Pepa je pro mne ikona a i když dnes předal sládkovství v Beer Factory svému synovi Petrovi a sám se věnuje spíš stavbě pivovarů, často v cizině, jeho rukopis v těch pivech zůstává dál a Petr ho dotahuje často k dokonalosti.
Farmářský pivovar Zlatá kráva
Slečna sládková Žaneta Petružálková se potatila, pankačka jako hrom, která v nedávno otevřeném pivovaru vaří hodně zajímavá piva. Na tu může být táta taky hrdý.
Pivovar Clock, Potštejn
Když řeknu, že ti kluci se tomu věnují se zarputilou vášní, tak je to pravda. Dokážou skvěle spojit vše, od kvality piva až po pojetí etikety tak, že se to dopňuje do hodně zajímavého celku. Jsou jiní a jejich piva jsou jiná. Vím, že nezklamou, tak jako mne ještě nikdy.
Kocour Varnsdorf
Už zase mohu jen doporučit. Pivovar měl hvězdný rozjezd, jedno úžasné pivo za druhým, pak to spadlo hodně dolů a v poslední době se znovu dostává na ty ztracené pozice. Sláva se vrací, buďme u toho.
Pivovar Máša, Řevničov
David Máša. Vaří fantastická piva a dává jim vtipná jména. Jeho stout je nepřekonatelný zážitek, jestli ho přiveze na Hrad, čeká nás velké potěšení.
Pivovar Matuška, Broumy
Jeden z našich nejúspěšnějších a taky úplně prvních minipivovarů. Martina Matušku pamatuji, ještě když sládkoval na Strahově v Klášterním pivovaru a já si k němu jezdil pro jeho Jantar. Svým typickým chraplákem se mne tehdy ptal: „A myslíš Bejčku, že kdybych si udělal pivovar, že bys to moje pivo sem tam vzal do Tramwaye?“ V dnešní době, kdy je Pivovar Matuška každý týden vyprodaný, to zní úsměvně, ale bylo to tak… Ani nevím, jestli dnes ještě vaří táta Martin, nebo už jenom jeho syn Adam a kluci kolem něj, ale podařilo se jim na rodinnou tradici navázat tak úspěšně, že je mohu jen doporučit. Trvalá kvalita, skvělé nápady. Matuška zkrátka nezklame.
Pivovar Mayzus, Chotoviny
Petr Adámek dnes stále potvrzuje jednu věc, kterou mi o něm kdysi řekl legendární sládek Vláďa Černohorský, ale tak, aby to Petr neslyšel: „Bejčku, Petr je můj nejnadanější žák!“ A přitom se k vaření piva Petr dostal úplně náhodou. Když pracoval jako výčepní, dostal nabídku od ruského podnikatele, který v Čechách koupil zámek, aby se mu o něj staral. Na zámek pak přibyli koně a pivovar. Tak Petr nastudoval, jak postavit konírnu a jak vařit pivo. Udělal si dálkově Podskalskou a teď se už moc těším, co ochutnám na Hradě a zase pozvednu sklenici k nebi řeknu: „Jo, Vláďo, tak nás zase nezklamal. Ani mě, ani Tebe!“
Pivovar Kolčavka, Praha
Kluci, kteří se během pěti let své existence hodně vylepšili, a dokonce se letos umístili jako třetí v Králi Prahy, což je soutěž čepovaných ležáků z pražských mikropivovarů, kterou pořádá První Pivní Extraliga. Jsem zvědavý, jak mě potěší svým pivem tentokrát.
Pivovar Malešov
Krásný pivovar v krásném prostředí, tam ani nemohou vařit jiné než skvělé pivo, jak jsem se o tom mohl opakovaně přesvědčit. Mám je často na čepu v Tramwayi.
Pivovar Nomád, Děčín
Nomád je projekt jinak velmi zkušeného sládka Honzy Kočky, který stál na startovní dráze českého minipivovarnictví jako jeden z prvních. Sice ne všechny jeho projekty se zdařily, ale na to se historie neptá. Byl to on, kdo svým nadšením, kontakty a znalostmi inspiroval hodně sládků, a to nejen v Čechách.
Pivovar Permon, Sokolov
A teď si troufnu říct, že z tohoto pivovaru jsem za posledních cca šest let nepil pivo, které by nebylo na výbornou. Honza Rada, sládek, se pouští do věcí, které u nás dosud neměly obdobu, včetně kyseláčů, a ono se mu to všechno daří! Loni na Hradě se mi přiznal, že se mu do některých piv ani moc nechtělo, ale když Láďa Sás, jeho šéf, přiveze odněkud z ciziny lahev, postaví ji před něj a řekne: „Tohle uvař!“, tak není žádná další diskuse možná. Honza prostě pivo uvaří a umí to skvěle.
Pivovar Tišnov
U tohoto moravského pivovaru vím s jistotou, každé pivo tu vaří opravdu s láskou. Chutnaly mi zatím všechny, které jsem ochutnal, a to i v Brně, v pověstném tamějším Výčepu Na Stojáka.
Pivovar U Fleků, Praha
Flekovské pivo mne zajímá a chci vědět, jestli se vyrovná té tmavé božské flekovské třináctce, co tu vařil Ivan Chramosil.
Pivovarský dům Ostrava
Další skvělá volba. Chutnalo mi od nich velmi jedno pivo, tak jsem ho objednal pro První Pivní Tramway a požádal, aby mi doplnili autora receptu a sládka. Tím prvním byl majitel Jirka Štverka, jméno sládka znělo Giovani Caruso McDonald. Tak Jirkovi volám a říkám mu ať si ze mne nedělá srandu a on, že se jeho sládek tak opravdu jmenuje… Od roku 2014 u něj totiž vaří pivo sympaťák, který se narodil v Brazílii a z bankovního úředníka se vypracoval až na špičkového sládka tady na Moravě.
Pivovarský dvůr Zvíkov
Tady se koná každoroční Jarní cena sládků, která je velkým pivovarnickým svátkem, a bodují tu i místní piva. Na Hradě určitě taky.
Rodinný Pivovar Zichovec
V seznamu poslední, ale určitě to neplatí o kvalitě jejich piv, od výčepního Krahulíka po čtyřikrát chmelenou patnáctku Magora. Hodně akční pivovar se spoustou dobrých nápadů. Lahváče ze Zichovce nesmí chybět v žádné pivotéce.