Pět tajných pivních tipů

Pět tajných pivních tipů
Amsterodam, Mnichov, Dublin, ale také Bamberg, Gent nebo Brno. O známých městech, kam má smysl jezdit na pivo, píšeme již šest let. Proč si letos nevyrazit do míst, která nejsou tak vyhlášená, ale přesto se tam možná vaří stejně dobré, popřípadě lepší pivo než v místech opředených někdy v minulosti legendou, ale dnes již spíše převládající komercí.

Antverpy
V největším vlámském městě najdete na rozdíl od turistických Brugg a permanentně pulzujícího Bruselu klid. Antverpy nabídnou pestrou ukázku architektury od mohutné gotické katedrály přes renesanční radnici až po dům Guiette od architekta Le Corbusiera. Vedle nich pevnost Het Steen, jeden z prvních evropských mrakodrapů de Boerentoren nebo unikátní botanickou zahradu Plantentuin. V Middelheim Museum uvidíte 200 soch umístěných volně v přírodě na pozemku větším než 25 hektarů. Antverpy jsou na rozdíl od Bruselu především městem světlého a polotmavého ale. Zdejší pivovar De Koninck vaří od roku 1833. V roce 2010 se stal součástí společnosti Duvel Moortgat. Ve stálém sortimentu má tři piva. Jantarový ale De Koninck se pije čepovaný z typického poháru, kterému se říká „bolleke“. Chmelí se výhradně žateckým chmelem. Může se pochlubit masivní krémovou pěnou a dobrou pitelností. Triple d’Anvers lze ale. Do slabšího světlého ale Wild Jo se používá nově chmelení za studena. Ve všech případech jde o velmi dobrá piva.
V centru města najdete řadu beer café. Nejznámější z nich je Kulminator, svého času považovaný za jeden z nejlepších pivních barů na světě s respektovaným archivem nejrůznějších ročníků silných ale. Jde však o typický podnik pro cizince. Mě osobně však k posezení a pití piva vždy více lákal Het Oud Arsenaal jako autentický belgický pivní bar s pěticí kohoutů čepovaných piv včetně De Koninck, a to i navzdory dost nemožné otvírací době. Působivou atmosféru má i Paters Vaetje v bezprostřední blízkosti katedrály. Zvláštností je pivní bar pouze s několika židlemi Miniatuurke. V roce 2016 se v ulici Rotterdamstraat 105 otevřel Beerlovers Bar, kde lze ochutnat mimo jiné piva z De Dochter van de Korenaar.
Tip
Pokud nemáte s belgickým pivem žádnou větší zkušenost, představují Antverpy optimální místo, jak se seznámit s jeho základními styly.
Proč navštívit také Budapešť, Aying, Bristol nebo Edinburgh, se dozvíte v nejnovějším vydání Pivo, Bier & Ale č. 65!