Nepříliš dobrá zpráva z Bamberku a okolí

Degustace franckých bocků v našem časopisu proběhla již podruhé. Při srovnání výsledků je zřejmé, že celková úroveň kvality piva poklesla. Bocky neboli silné ležáky z malých pivovarů (největší výstav má ten vítězný z Buttenheimu, okolo 70 000 hl) neměly až na výjimky dobrou pitelnost, působily nevyváženě a objevovaly se v nich dokonce výrazné technické vady.
Obzvlášť neúspěch mrzí u tak respektovaného pivovaru, jakým bezpochyby je i v Česku známý Drei Kronen Bräu Julius Hummel z Merkendorfu. Důvody spočívají v komerčním pojetí prodeje, které přineslo trend navyšování obsahu alkoholu. Při pozornějším čtení informací o jednotlivých vzorcích zjistíte, že se výrazně rozšířil rozdíl v obsahu alkoholu. Tradičně se pohyboval někde nad šesti procenty, nyní se dostává u řady piv až na 7 %, a dokonce atakuje hodnoty vlastní doppelbocku. Prodejci to umožňuje zvýšit cenu až na 4 eura, což si před patnácti lety ani v Bamberku nikdo nedokázal představit. Se zvýšením ceny by se turista ve Frankách ještě nejspíš vyrovnal, protože dlouhodobě patřily v Německu k nejnižším a do jisté míry zůstávaly vzhledem ke kvalitě piva nepochopitelně hluboko pod celostátním průměrem. Pokud se tak však děje na úkor pitelnosti, je to špatně. Ta bohužel se stoupajícím obsahem alkoholu klesá, u několika piv v degustaci se navíc nelze ubránit pocitu, že piva neležela ve sklepě tak dlouho, jak se u bocku patří.
Nepovedený ročník
Zůstává tradicí, že hodně sládků v době BrauBeviale nenavštíví pouze Norimberk, ale putují i do Bamberku. Strávil jsem tam vzhledem k pracovním povinnostem na veletrhu tentokrát celý týden a poprvé odjel s pocitem zklamání. Trend, který se projevil v degustaci (piva jsme zde nakoupili ve velmi dobře zásobené prodejně nápojů Rewe nedaleko nádraží), totiž panoval i ve městě a v okolí. Řadu let vynikající světlý bock Keesman měl letos obsah alkoholu 7,4 % a naprosto ztratil na zajímavosti. To se týkalo i dalších bocků v pivním baru Pelikan, který je servírováním tohoto stylu proslulý. Ještě horší úroveň měla ochutnávka piv v nově otevřeném minipivovaru Sternla na začátku Lange Strasse. Dříve jeho prostory poutaly pozornost jako nejstarší hospoda ve městě, teď se proměnila na pivovarský výčep. Stylově nevydařený export za 3,5 eura už představoval smutný začátek návštěvy, podprůměrný bock za 4 eura špatné vysvědčení pro sládka završil. Nezbývá než věřit, že pivo je stále pohyblivý svátek, bock se s každým letopočtem mění a ten příští ročník bude lepší.
Vítězem degustace je St. GeorgenBräu Heller Bock, 6,5 % abv. Lehká ovocná vůně se sladově karamelovými, medovými tóny je podbarvena zlatavou barvou a slibuje velký zážitek. Ten se po napití také dostaví v dokonale vybalancovaném plném sladovém těle, jemné chmelové hořkosti a v hřejivém alkoholu. Velmi zrádné, vysoce pitelné pivo, které dokonale klame tělem.
Celkový dojem: lehké, čisté, vyrovnané, silné pivo s jemnou hořkostí
 
Více v čísle 84!