Nejbáječnější pivní město světa. Kdo je opravdu zná?
Žebříčky jsou všeobecně velmi oblíbeným tématem. Vše, co je nej, best a top, pěkně na jednom místě, přebrané a poskládané do úhledného balíčku, vypadá lákavě. Zvlášť když jde o tipy na návštěvu měst, kde by se opravdový pivní nadšenec cítil jako v nebi.
Přehledy nejlepších pivních měst vycházejí knižně, točí se o nich televizní seriály a v nejrůznějších jazycích se objevují i na webových stránkách. O svůj názor se rádi podělí jak novináři a profesionální cestovatelé, tak konzumenti, které osud zavál do různých koutů světa, chutná jim pivo a chtějí jen předat své příjemné zkušenosti dále.
Co je psáno, není vždy dáno
Na věrohodnosti těchto žebříčků se ovšem podepisuje řada faktorů. Patří k nim především znalosti autora, jeho ambice a účel, pro který seznam vzniká. Jeho kulturní zázemí, místo původu, jeho schopnost se pro něco nadchnout i počet právě vypitých piv. K tomu přidejme nejen roční dobu, probíhající akce, okamžitou náladu, ale i to, jestli autor třeba právě objevil čerstvě kouzlo craftu, nebo je zarytý tradicionalista. Anebo jestli čerpal z vlastních zážitků nebo zprostředkovaně z médií a zkušeností svých zcestovalých kamarádů.
My ve středu Evropy máme pochopitelně blíž k tomu, abychom jmenovali města starého kontinentu, kde se až do nedávna dalo cestovat poměrně pohodlně kamkoli. Jen ti vyvolení ale mají příležitost prozkoumat systematicky pivní scénu u protinožců nebo třeba v Brazílii. Mějme tedy o to větší radost, že právě naše tak snadno dosažitelná Praha se dostává do desítky nejzajímavějších pivních míst světa téměř vždy, a doufejme, že nejen díky stále ještě pro cizince nevídaně nízké ceně piva. Jen když se dočtete, že v Praze máme všeho všudy pět pivovarů, je jasné, že autor spadl z hodně vzdálené višně.
Malá lekce geografie
Zkušení beerwriteři, kteří cestují za pivem cíleně, přidávají s oblibou k tradičním pivním cílům i různé chuťovky, nově objevená místa či nějaký ten tajný tip zasvěcence navíc. Pak může být takový žebříček opravdu zábavný a skutečně inspirativní. Než budete nyní číst dál, zkuste sami vyjmenovat pětici měst, která považujete za pivně výjimečná, a podělte se s námi o ně na facebooku Pivo Bier Ale. Pokud nezůstanete na české půdě (i když proč ne?), můžete pak osobní názor srovnat zde s „žebříčkem žebříčků“, který jsme sestavili během posledního roku podle pramenů v češtině, angličtině, němčině a španělštině. Je to vždy věc osobního názoru, pokud dáte přednost Talinnu před Mnichovem, proč ne. Kromě následujících sedmi nejčastěji uváděných samozřejmě existuje celé další hejno úžasných destinací, které mají vlastní pivní kulturu a pyšní se výtvory špičkových sládků. Nebereme v úvahu pořadí, na němž byly umístěny, jen jejich zařazení do první desítky. Náš potlesk dále patří třeba městům Boston, Vancouver, San Diego, Tokio, Kodaň, Riga nebo Blumenau v Brazílii a Aucklandu na Novém Zélandu.
Praha, Česká republika
Jaké důvody k jejímu zařazení autoři z různých koutů světa nejčastěji uvádějí? Je to půvabné historické město. Má nesčetně hospod, vládne tu družná atmosféra (jen cituji…), a především vás dostane to výborně pitelné pivo za bezkonkurenční cenu! Toulejte se městem od piva k pivu a nevynechejte návštěvu Pivovaru U Fleků. A než si tam sednete na jedno tmavé (pro Čechy ne zrovna typické) pivo, projděte si pestré bludiště zdejších sálů s podivnými názvy jako Kufr nebo Jitrnice a navštivte pivovar, kde se kupodivu vaří pořád postaru na unikátní technologii. Zajděte do pivních lázní a užijte si to nepřekonatelné spojení genia loci s chuťovými zážitky. Ruku na srdce, vnímáme i my takto naši stověžatou matičku, kde na dvě z nich málem vyjde jeden pivovar?
Mnichov, Německo
Především pro zámořské turisty, kteří se do Evropy podívají jednou za život, zůstává absolutním zjevením obří festival Oktoberfest. Je pravda, že tenhle podzimní pivní svátek, na který směřuje každoročně přes šest milionů lidí, přitahuje především nenáročné publikum, pro něž je zážitkem už jen vzpírat tupláky za cenu, která převyšuje deset eur. Zajímavé je, že kdo vynechá ve svém top výběru Mnichov, uvádí nejčastěji místo něj Bamberk s jeho proslulými kouřovými pivy a lesní pivní slavnost Annafest, která se každé léto koná v nedalekém Forchheimu. Naštěstí jsou ale i další důvody, které hovoří pro návštěvu Mnichova, především příjemně stinné pivní zahrady, pivnice Augustiner Keller a místní pamětihodnosti, které rozhodně stojí za návštěvu. Pro někoho může být hlavní výhodou i to, že pivo je tu povoleno pít už od šestnácti let.
Portland, USA
Nejčastěji jmenované americké město leží v Oregonu (pozor, neplést si je s Portlandem v Maine) a pyšní se přezdívkami jako Beertown, Brewtopia nebo Beervana. Je to především díky zhruba sedmi desítkám rychle vznikajících a někdy také stejně rychle zanikajících pivovarů. Jejich produkty mívají zábavná jména, takže i když převažují piva stylu IPA, najde se i ležák českého typu jménem Easy come, easy go nebo silný zimní speciál Liquid Sweather. Od osmdesátých let zde totiž úspěšně košatí tradice craftové pivní kultury v tom nejlepším smyslu včetně jeho smyslu pro humor, nesčetného množství festivalů, degustačních akcí, kurzů párování piva a organizovaných exkurzí po pivovarech. Je těžké rozhodnout, který podnik má mít přednost. Někdo doporučuje návštěvu Rogue Distillery & Public House, kde je třeba ochutnat pivo Dead Guy Ale, jiný dává přednost ekologicky zaměřenému Hopworks Urban Brewery, další nedá dopustit na Upright Brewing Company, Breakside Brewery a Little Beast Brewing Co.
Dublin, Irsko
Počítejte s tím, že tu zmoknete, zvedají prst zkušení. Anebo taky ne, když se včas uklidíte do hospody. Právě v nich se tu psaly dějiny. Scházeli se tu odbojní politikové, budoucí slavní hudebníci i spisovatelé – ti zejména v okolí Grafton Street. Z téměř tisícovky místních lokálů návštěvník samozřejmě nesmí vynechat The Guinness Storehouse, kde si dopřeje sklenici skutečně černého piva, ovšem ochutnat by měl i Kilkenny, Harp nebo Smithwick’s porter. Doporučení navštívit památky tentokrát zůstává poněkud ve stínu takových atrakcí, jako je Gravity Bar, Temple Bar a mnoho jiných. Fajnšmekři vás rádi nasměrují do některého z craftových podniků, které utěšeně přibývají nejen v Dublinu, ale také v Corku, Galway nebo v Kerry.
Brusel, Belgie
Zlé jazyky mu přezdívají Kolébka pivního snobství, ale my, kteří Brusel milujeme pro jeho secesní zdobnost domů a dekadentně rozmařilou nabídku pivních chutí, si všechnu chválu, kterou autoři žebříčků na toto město nejen piva, ale také muzeí, galerií, hranolků, mušlí, vaflí a čokolády pějí, užíváme. Oceníme i to, když dodají, že k soše čůrajícího chlapečka se již přidala i čůrající holčička. A taky pes. My ovšem chceme jít na pivo. Takže kam to bude? Přece do typické pivní kavárny neboli beer café, jako je malinko kýčovitý Poechenellekelder, klasický À la Mort Subite nebo legendární Delirium Cafe, které ohromí rekordní nabídkou 2000 značek piv ze šedesáti zemí. Znalec ovšem nabádá k tomu spojit zdejší radosti s návštěvou festivalu Zythos v Lovani, zaměřeném na kyselá piva.
Londýn, Anglie
Město plné skvostných starých hostinců s podivuhodnými názvy. Někde se čepuje pivo už od středověku, zatímco v předminulém století přišly do módy elegantní pánské kluby obložené tmavým dřevem a honosné viktoriánské podniky plné mramoru, soch a zrcadel. Vyzkoušejte třeba Blackfriar Pub s temnými reliéfy a mozaikami. A kdy je správný čas na návštěvu pubu? Autor žebříčku ví, že v neděli odpoledne tu nějaká ta pinta London Pride nebo Proper Job chutná nejlépe. Kouká se na fotbal, hrají šipky. Hezká ukázka toho, jak Angličané zacházejí s tradicí, je hospoda The Churchill Arms v Kensingtonu. Sem chodili už prarodiče Winstona Churchilla a dnes tu k pivu Fullers dostanete pravé thajské curry. A ještě varování pro všechny, kteří si potrpí u piva na vysokou čepici pěny a pořádný říz. Pozor, tady to bude trochu jinak!
Edinburgh, Skotsko Je dobře známo, že pití je skotská zábava číslo jedna, a právě tady najde návštěvník „nejvyšší koncentraci hospod“ v celé Evropě. Možná ano, ale je jisté, že kultura v hlavním městě Skotska patří k tomu nejlepšímu, co Spojené království může nabídnout, a to včetně té pivní. Athény severu, jak se městu dříve říkalo, nabízejí hlavní atrakci v podobě Royal Mile, Královské míle. Tato hlavní tepna města, kterou tvoří čtyři spojené ulice, slibuje nekonečnou zábavu ve více než stovce podniků, kde se pije pivo i whisky, hudba hraje často živě a nikomu se nechce domů.