Kdo byl Pavel Borowiec?

Zakladatel časopisu Pivo Bier Ale, organizátor pivních soutěží, výstav a odborných konferencí Pavel Borowiec nás nedávno opustil už navždy. Vzpomínají na něj jeho kamarádi a spolupracovníci z různých koutů světa, když v aktuálním vydání PBA odpovídají na dvě otázky:

  1. Co pro vás znamená existence časopisu Pivo Bier Ale?
  2. Jak vzpomínáte vy osobně na Pavla?


 
Luc de Raedemaeker, ředitel soutěže Brussels Beer Challenge (Belgie)
1.Pivo Bier Ale je podle mne skvělým nástrojem k propagaci české i mezinárodní pivní kultury. Přední pivní země, mezi které Česká republika patří, takový titul podporující pivní sektor nesmírně potřebují. Považuji také za velmi důležité, aby lidé, kteří milují pivo, měli možnost nahlédnout hlouběji do zákulisí pivovarského průmyslu. I v tom je význam tohoto časopisu na lokální i mezinárodní úrovni prostě obrovský.
2.Nevím, kde začít. Za ta léta, kdy jsme se znali, se Pavel stal mým osobním přítelem. Byl to vřelý a laskavý muž s velkou láskou k pivu a k životu. Nikdy nezapomenu na procházku Prahou s Pavlem, jeho ženou Marcelou a s mou nejstarší dcerou. Dal jsem si s ní naše vůbec první společné pivo. Zároveň jsem tehdy viděl Pavla naposledy. Je to pro mne vzácná vzpomínka. Na profesionální úrovni byl Pavel člověk se skvělými nápady, inteligencí a energií, která mu umožňovala je realizovat. Celý světový pivní sektor v něm přišel o výjimečného člena.
 
Stefan Stang, výkonný ředitel oborového svazu Private Brauereien Bayern (Německo)
1.Pivo Bier Ale se za dobu své existence stalo významným hráčem na mezinárodní pivní scéně. Díky PBA se česká craftová scéna dostala na mezinárodním parketu do světla reflektorů. České pivní styly se představily mezinárodnímu spotřebitelskému publiku a dostaly se do jeho povědomí. I díky němu jsou české pivní styly zastoupeny v mezinárodních pivních soutěžích, jako je opět European Beer Star.
2.Pavel byl Pan PBA. Jen málo lidí dnes může soupeřit s Pavlem v jeho vášni pro pivo. Tu jeho vášeň člověk cítil v každém okamžiku, který jsme spolu strávili. Někdy vedla k bláznivým projektům, jindy ke skvělým. Za ta léta se pro mne Pavel stal nejen partnerem, ale také opravdovým přítelem, na kterého se můžete vždy spolehnout. Byl vždy ochoten s velkou laskavostí pomáhat ostatním lidem v jejich problémech, což byl asi jeho vůbec největší přínos pro tento svět.
 
Lorenzo Dabove, pivní znalec (Itálie)

1. Díky své vášni pro piva jsem Česko objevil poměrně brzy a okamžitě si tuto mimořádnou zemi, její lidi a její kulturu oblíbil. Začal jsem blíž studovat její tradice, a to především prostřednictvím mnoha přátel, které jsem zde potkal. Podle mého názoru tato země potřebovala časopis, který by její výjimečné pivní dědictví přiblížil nejen českým nadšencům, ale díky akcím, s nimiž byl spojený, i cizincům. A tento časopis, který existuje již jedenáct let, vytvořil skvělý muž, jenž se později stal mým drahým a upřímně milovaným přítelem.
Na Pivo, Bier Ale jsem vždy oceňoval otevřenost, s níž umožňoval vzácnou kulturní výměnu mezi místními nadšenci a stále přibývajícími cizinci, kteří si zamilovali česká piva a českou pivní kulturu. Jsem si jist, že četní spolupracovníci a přátelé budou v Pavlově poslání pokračovat a dají tomuto nepostradatelnému časopisu dlouhý život.
. 2. Pavel byl nesmírně milý člověk, čestný, laskavý, velkorysý a milovaný všemi, kteří měli stejně jako já to štěstí a čest ho znát a stát se jeho dlouholetým přítelem. Viděl jsem ho v různých rolích, jichž se vždy zhostil s velkou kompetencí, trpělivostí a klidem, což vždy vede k těm nejlepším výsledkům.
Pavel byl bezpochyby velkým přínosem pro celou pivní komunitu nejen jako popularizátor české pivní kultury, ale především jako člověk, který dokázal na základě důkladných znalostí předvídat nové trendy a celý vývoj světové craftové revoluce.
Z mezinárodních soutěží si ho pamatuji jako výjimečně pozorného a soustředěného soudce. I proto se mohl stát také tvůrcem Golden Bohemia – báječné události, během níž byl vždy schopný vyřešit i ten nejméně předvídatelný problém tak, že vše dobře dopadlo.
Ale především si ho budu vždycky pamatovat pro náklonnost a úctu, kterou ke mně cítil, a totéž jsem mu vždy plnou měrou oplácel. Pavel zanechává v pivní komunitě i ve mně osobně velké prázdno. Připravuji v mé zemi různé iniciativy, které v příštích měsících připomenou jeho památku. Nikdy na tebe nezapomeneme, můj velký příteli!
 
 Tim Webb, World Atlas of Beer (Velká Británie)
Pavel mi bude chybět jako kamarád. Ostatně komu by nechyběl? Jeho citlivé medvědí objetí, upřímný zájem, pár kilometrů navíc, kterých nelitoval, abyste se dostali pohodlně domů.
Budu postrádat jeho naléhavou potřebu ujistit se, že přesně rozumím tomu, co chce říci. O své výjimečné vnímání věcí skrytých pod povrchem se, tuším, podělil i s mnoha dalšími lidmi, ale během rozhovoru s ním si to ani neuvědomíte. Vnímáte jen jeho postřehy lákající k dalšímu hledání souvislostí.
A teď fakta.
To, co bude chybět mně, není nic ve srovnání s tím, co vše bude postrádat české pivo. Vášnivého obhájce, skvělého ambasadora, výrazný a plodný hlas nejen časopisu Pivo Bier Ale. Byl to organizátor, člověk, který nezištně propojoval lidi mezi sebou a uměl přesně odhadnout, koho byste potřebovali znát.
Neměl v plánu nás opustit. Stále toho bylo před ním mnoho, stejně tak jako před námi zůstalo mnoho plánů, které jsme chtěli spolu s ním a díky němu uskutečnit. Věta, že nám bude chybět, je klišé. Ale v Pavlově případě platí padesátinásobně.
 
Harald Schieder, beer writer (Německo)
1. Pivo Bier Ale je časopis důležitý nejen pro Česko, ale i ostatní země, které žijí pivem, jako je Německo nebo Velká Británie. Neukazuje jen vývoj v Česku, ale v celém světě, a jeho existence se stala vlivnou součástí pivovarnického světa. Tak ho vnímám, i když se musím kvůli neznalosti českého jazyka spolehnout jen na obrazovou část.
2. Pro mě je Pavel prostě Mr. Pivo. Když jsem ho poprvé potkal před více než deseti lety na soutěži European Beer Star, měl jsem ho ve svém degustačním týmu a hned nás spojil stejný názor na vnímání piva a jeho chápání. Byla to pro mne velká pocta, když mě poprvé v roce 2018 pozval jako jednoho z mála mezinárodních degustátorů na svou Golden Bohemia. A když mi ukázal, že má v mé první knize z roku 1998 – Oberpfälzer Bierführer – plno poznámek, protože právě s mými knihami procestoval bavorské pivovary, byla to pro mne také velká čest…
Dobré pivo bylo jeho životem.
A ještě je jedna osobní věc, kterou jsem na Pavlovi velmi oceňoval. Jeho čestný a přímý způsob posuzování lidí, kde jsme se velmi často shodli.

 
Jeff Evans, ředitel soutěže World Beer Awards (Velká Británie)
1. V době, kdy se pivní svět začal mezinárodně otvírat, časopis Pivo Beer & Ale dokázal propojit nejlepší tradice českého pivovarnictví s nově vznikajícími pivními kulturami po celém světě. Nabídl českým konzumentům zasvěcený pohled na jiné pivní styly a zvyklosti a umožnil jim zkoumat bouřlivé pivní dění v jiných zemích. Titul i nadále sehrává svou roli v tom, že se pivo mění v celosvětový fenomén.
2. Pavel dokázal spojovat pivní komunitu na mezinárodní úrovni. Hodnotil jsem s ním několik pivních soutěží a jeho nadšení a dobrá nálada vždy rozsvítily celý sál. Šířil do světa velmi úspěšně poselství o skvělém českém pivu a mnohé z nás pozval do České republiky, abychom se sami mohli přes vděčit o tom, jak chutná nejlepší české pivo. Pavel se stal mým dobrým přítelem a bude mi moc chybět. Nepochybuji, že stejně tak bude chybět i mnoha dalším lidem.
 
Bo Jensen, předseda EBCU (Dánsko)
O časopisu Pivo Bier Ale jsem poprvé slyšel od Tima Webba ve výkonné radě EBCU. Až potom jsem potkal Pavla, který ve mně zanechal dojem schopného člověka, který se umí pohybovat v pivním světě a má velký smysl pro networking. Už jsme bohužel nestihli probrat všechny možnosti spolupráce, které padaly v úvahu, což je škoda, protože to byl člověk velmi otevřený zajímavým nápadům. Měl jsem dojem, že ho znám už mnoho let, i když to tak ve skutečnosti nebylo. Ale po mé poslední návštěvě v Praze, kdy jsem se zúčastnil jako soudce soutěže Golden Bohemia, jsem si uvědomil, jak velmi respektovaný to byl člověk a za jeho zásluhy o pivo, a to mnohem víc, než jsem si do té doby uvědomoval. Pavel ve mně osobně zanechal velký dojem a na celé evropské pivní scéně je nyní velké prázdné místo.
 
Simonmattia Riva, mistr světa v pivním sommeliérství 2015 (Itálie)
1. Pivo Bier Ale je velmi kvalitní pivní časopis a z jeho stránek vyzařuje ta nejpravdivější a nejautentičtější vášeň pro pivo. A to i když nerozumíte českému jazyku, protože téma a poselství článků lze odhadnout díky krásným fotografiím a klíčovým výrazům, které jsou často mezinárodní. Myslím si, že časopis má velmi důležitou roli pro informování českých pivovarníků, publicistů a milovníků piva o tom, co se děje v ostatních pivních zemích a zároveň pro prezentaci novinek z České republiky do celého pivního světa.
2. Pavel byl dokonalým pivním posuzovatelem: miloval pivo ve všech možných výrazech a podobách, dokázal o něm mluvit i psát nejen s moudrostí a odbornou přesností, ale zároveň s velmi lidským porozuměním. Hovořit s ním jako s kultivovaným a milým člověkem nebylo jen obyčejné povídání o pivu, ale i autentický kulturní zážitek: mohli jste se od něj naučit hodně o české historii, kultuře a o způsobu života. Každá minuta strávená v Pavlově společnosti byla nejen pro mne milá, zábavná a vtipná. A Pavel byl skutečně můj dobrý přítel, už od té doby, kdy jsme se poprvé setkali u jednoho stolu před několika lety na European Beer Star. Tehdy mne ohromil svým klidem a moudrostí, které projevil při posuzování piv a následných diskusích. O přestávkách jsme si povídali a díky instinktivní vzájemné sympatii jsme si okamžitě porozuměli. Spřátelili jsme se a strávili spolu hodně času i na dalších pivních soutěžích. Jsem mu velmi vděčný, že mě pozval do poroty Golden Bohemia, kde jsem měl možnost poznat mnohem lépe piva z mé oblíbené země. Pavel mi hodně chybí a vím že nejen mně. Celý pivní svět potřebuje víc žen a mužů s jeho moudrostí, znalostmi a přátelským přístupem.
 
Werner Glossner, výkonný ředitel Doemens Academy (Německo)
Pavel byl mimořádná osobnost. Jak zkušený znalec piva, tak výjimečný člověk a kamarád. Jeho úspěchy se odrážejí zejména v Pivo Bier  Ale, časopisu s vynikajícím odborným obsahem, velmi dobře graficky pojatým a prezentovaným. Bude nám chybět kamarád, odborník a milovník piva Pavel.
 
Carl Kins, pivní znalec (Belgie)
1.Pivo Bier Ale je více než jen český pivní časopis zabývající se domácím děním. Je to okno do celého mezinárodního pivního světa, které věnuje pozornost stejně tak zemím s tradiční pivní kulturou, jako je Belgie, jako tak nejnovějším trendům přicházejícím ze zámoří. Časopis by v tom měl pokračovat. Každý člověk musí i bez znalosti češtiny při pohledu na tento časopis poznat, o čem pojednává, a může ocenit jeho grafickou úpravu a kvalitní fotografie, aniž by rozuměl textu. Osobně bych byl v budoucnu rád, kdyby bylo možné do každého čísla přidat stručné anglické resumé shrnující, o čem články pojednávají. Každopádně bych si osobně velmi přál, abychom měli tak skvělý pivní časopis i my v Belgii!
2. Pavel byl úžasně otevřený všemu novému, zdaleka nezůstal jen u „svého rodného“ českého ležáku. Po mnoho let držel prst na tepu celého pivního světa, byl to velký cestovatel. Osobně jsem Pavla potkal v mnoha zemích při mnoha zajímavých příležitostech a vždy mi bylo potěšením vidět jeho věčně usměvavou tvář a dát s ním řeč u piva. Jeho hluboké znalosti a zkušenosti byly výjimečné a totéž lze říci o jeho organizačním talentu, ať už se týkal časopisu, soutěží, nebo odborné výstavy. Jeho odchodem jsem ztratil člověka, pro něhož mám jeden zvláštní výraz. Byl to můj dear/beer friend. Drahý pivní přítel.