Cesta do roku 2021

Rok 2020 skončil. Nebudeme na něj rádi, natož v dobrém vzpomínat. Pojďme však udělat to, co s napětím každoročně očekávají všichni znalci piva. V prvních týdnech nového letopočtu, kdy noc přichází ještě tak brzy, zima začala být neodbytně protivná a vše, na co se těšíte, se zdá tak daleko, si otevřete lahev piva, o kterém si myslíte, že je nejlepší.

Jde o dnes již pověstný rituál Avec les bons voeux, kdy pivovar Dupont vařil od roku 1970 pivo, které se pilo výhradně v první dny nového roku. Nikoli na silvestra, to pije kdekdo, ale v jakýkoli všední den, kdypotřebujete slyšet přípitek S přáním všeho nejlepšího, aby se během dvanácti měsíců, co přijdou, žilo lépe.

Napadlo nás, že až lahev svého nejoblíbenějšího piva otevřete, dostanete chuť si zavzpomínat na dobu, kdy svět byl normální. A tak jsme se rozhodli vydat číslo, jehož hlavním tématem se staly Výroční ceny Pivo Bier & Ale za desetiletí 2010 až 2019. Oproti jednotlivým letům, kdy bylo oceněných více, je v tomto případě kategorií pouze 19 a celkem dvacet vítězů. Vzhledem k tomu, že česká jazyková pravidla nedovolují u hodnocení za delší období použít slovo „výroční“, pojmenovali jsme je Volba Pivo Bier Ale 2010-2019. Při jejich hledání jsme se přesvědčili, že české pivovarnictví pravděpodobně zažilo největší proměnu od vzniku samostatného Československa. Více než stoletá historie nezaznamenala takový nárůst obnovených nebo znovuotevřených pivovarů jako v posledním desetiletí. Doprovázel ji příklon k „živým“ pivům a nástup předtím pro běžného konzumenta netušené rozmanitosti pivních stylů.

Byla to doba objevů. Zjistili jsme, že pivo může výrazně vonět, nabídne nám ušlechtile kyselou chuť a dokáže konkurovat vínům ve vyšší gastronomii. Pivovarnictví v roce 2019 představovalo dynamicky se rozvíjející obor, který se o svou prosperitu dělí se státem prostřednictvím zvláštní daně, ale i s městemnebo s obcí, kterou zviditelňuje, protože se stal také jednou z nejžádanějším turistických atrakcí naší země.

K pivovarům, které se dočkaly v minulém desetiletí výrazného rozšíření a nové technologie, patří Pivovar Matuška

Český pivovar lze z ekonomického hlediska vnímat jako opak montovny. Náš ležák má přidanou hodnotu, o níž s respektem hovoří politici, ministři i finanční analytici. Rok 2020 přinesl zmarnění a mezinárodní izolaci. Hlavní roli nyní hraje stát a bude ji mít i při restartu zdevastované ekonomiky. Pivovarnictví bezpochyby patří mezi obory, které podporu a náhradu škod velmi rychle vrátí. Tématem letošního roku se stane udržitelný rozvoj. Bylo by prospěšné si uvědomit, že sud je superekologický obal a čepování piva nejšetrnější způsob, jak prodávat nápoje, aniž potřebujeme recyklaci obalů. Je jedno, jestli z papíru, plechu nebo z plastu. Záchrana českých a moravských hospod tím dostává nový rozměr. Nejdůležitější samozřejmě je lidská pospolitost, touha se scházet, diskutovat, nejenom se bavit, ale také zbavovat frustrace, kterou je společnost dnes nasycená srovnatelně snad jen s rokem 1968. Kde jinde se ji pustit z hlavy než při posezení s přáteli. To se nedá ničím nahradit.

Pavel Borowiec