Cyklotoulky po severních Čechách
Jana Běhounková
V dalším dílu našich Pivotoulek zamíříme na vyjížďku do severních Čech, konkrétně oblastí Krásné Lípy, Varnsdorfu, Teplic a Ústí nad Labem. Ve všech těchto městech se můžete ubytovat přímo v pivovaru a odtamtud pak vyjíždět do okolí. A večer si dopřát místního piva, co hrdlo ráčí. V Teplicích pak i pivní koupele. Ale o tom u jednotlivých lokalit, spolu s tipy na výlet.
Krásná Lípa: Výlety z Falkenštejna
V Krásné Lípě se nachází pivovar Falkenštejn s restaurací i ubytováním v penzionu. Město je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko, najdete zde i infocentrum v Domě Českého Švýcarska s expozicí o celé oblasti, památné domy na náměstí a další zajímavosti.
- Z Krásné Lípy do Filipova a Rumburku
Využijeme cyklotrasu směrem na Staré Křečany č. 211. Za železničním přejezdem u stejnojmenné zastávky odbočíme vpravo na silnici a ke kostelu sv. Jana Nepomuckého (4,7 km). Podél zdi bývalého hřbitova je umístěna klasicistní křížová cesta pocházející z let 1825–1833 se 14 zastaveními s novodobými kopiemi obrazů. Odtud pokračujeme dále po silnici přes Dolní Křečany do Rumburku (sem cca 10 km). Pamětihodnosti města si prohlédneme později, teď směřujeme po trase č. 3042 do Filipova k novorománském chrámu Panny Marie Pomocnice křesťanů, postavenému v letech 1873–1885 v místě tzv. filipovského zázraku. Těžce nemocné Magdaleně Kadeové se zde v roce 1866 zjevila Panna Marie a uzdravila ji. Filipovský kostel se ve 30. letech minulého století stal jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě a v roce 2026 oslaví rovných sto let od získání titulu basilica minor. Společně s klášterem je v péči řádu redemptoristů.
Po této celkem 15 km dlouhé cestě se do Rumburku vrátíme buď stejnou cestou, nebo po polní cestě s modrou značkou (+ 5 km). Ve městě pak najdeme místní muzeum a nepřístupný původně barokní zámek, ale především barokní Loretánskou kapli s Černou madonou, která je nejseverněji umístěnou kopií italského originálu Svaté chýše v Evropě. Jako součást bývalého kapucínského kláštera rozhodně stojí za prohlídku, stejně jako zdejší nádherně restaurované Svaté schody a kostel sv. Vavřince s cennou výzdobou. Pomník v přilehlém parku připomíná události rumburské vzpoury z roku 1918. Popraviště vzbouřenců s památníkem lze navštívit cca 2,5 km od centra, zhruba jižně, na kopci nad hřbitovem.
Zpět do Krásné Lípy se vrátíme po trasách č. 3014 a 211. Cestou si ještě lze udělat odbočku necelý 1 km po modré značce k rozhledně Dymník. K odbočce pod Dymníkem cca 23 km. Celkem zpět do Krásné Lípy bez odboček necelých 30 km, ovšem se značným převýšením po cestě. Stoupání asi 365 m.
- Z Krásné Lípy přes větrný mlýn Světlík do Kytlice
Po vozíčkářské trase vyjedeme na Hraniční cestu a po ní na Křinickou cestu, (lze též odbočit dříve po modré značce k rybníku Klabeček) a po ní po trase č. 3013 k odbočce na prameny Křinice (4,8 km). Jsou tři a cesta k nim je dlouhá cca 600 m. Po návratu od pramenů pokračujeme po č. 3013 k rybníku Světlík a stejnojmennému větrnému mlýnu (cca 8 km). Mlýn Světlík je větrný mlýn holandského typu, výjimečný svou velikostí a zachovalým technickým vybavením. Lopatky mlýna jsou unikátní počtem ramen i velikostí celého kola. Rekonstrukce byly vedeny se snahou zachovat původnost, i proto je stavba, kterou si bohužel můžeme prohlédnout jen zvenku, zcela jedinečná.
Dále pokračujeme do Horního Podluží (cca 10 km), kde můžeme zhlédnout plastiku sv. Jana Nepomuckého a zvoničku. Stále po č. 3013 k rozcestí k žel. stanici Chřibská (13 km). Odbočíme na trasy 211 a 3052 a v Horní Chřibské po 211 do Krásného Pole (cca 17 km) a odtud dost prudce stoupáme do sedla pod Malou Tisovou (19,5 km) a nakonec sjedeme do Kytlice, kde od žel. stanice nás čeká menší stoupání k pivovaru Helene. I zde je možnost ubytování v penzionu. Nad ním asi po 300 m uvidíme kostel sv. Antonína Paduánského z 18. století. Po občerstvení v pivovaru sjedeme zpět na zastávku (cca 23 km a 400 m stoupání) a odjedeme vlakem zpět do Krásné Lípy.
Zdatní jedinci, které stoupání neunavilo, mohou pokračovat po trase č. 21 k Hraničnímu rybníku a odtud po 3013 na cestu Dlouhá míle a na rozcestí k nádraží v Chřibské (cca 33 km). Dále přes Ladečku k Velkému rybníku a po vozíčkářské tras zpět do Krásné Lípy (41 km, stoupání cca 610 m).
Varnsdorf: Výlety s Kocourem
Dalším pivovarem s ubytováním je varnsdorfský Kocour, vzdálený vzdušnou čarou asi 10 km od Krásné Lípy, ležící necelých 200 m od státní hranice. Kromě klasického ubytování hotelového typu poskytuje pivovar v sezoně i originální ubytování v lůžkových železničních vagonech přímo v areálu pivovaru. V areálu pivovaru najdete i sportovní zázemí a malou pivovarskou zoo nejen s hospodářskými zvířaty. Unikátem je vlastní železniční zastávka na trati 089 – Varnsdorf-pivovar Kocour, jediná pivovarská v ČR. Ve městě samém je muzeum, několik kostelů a u hranic s Německem 29 m vysoká rozhledna Hrádek.
- Z Varnsdorfu na hrad Tolštejn
Z pivovaru Kocour vyrazíme přes město a po trase č. 3015 do Dolního Podluží (9,5 km – kratší varianta po zelené značce), Jiřetína pod Jedlovou (11 km), na Tolštejn (13 km). Zde můžete navštívit zříceninu stejnojmenného hradu, odkud je krásný výhled do okolí. V Jiřetíně samotném je zajímavé Hornické muzeum se štolou sv. Jana Evangelisty, cca 0,5 km z náměstí k západu. Zdatní cyklisté si mohou zpestřit cestu z Tolštejna strmým stoupáním na Jedlovou – z odbočky cyklotrasy 1,7 km, stoupání 160 m. Nahoře potěší hospoda! Vynecháme-li i přesto Jedlovou, pokračujeme stále po trase č. 3013 na Dlouhou míli k Jedlovské cestě (17,5 km) a odtud po 3052 přes obec Jedlovou zpět do Jiřetína (21 km). V podstatě tak horu Jedlovou objedeme. Z Jiřetína se vracíme po téže cestě, jako jsme přijeli na nádraží Jiřetín pod Jedlovou. Celkem 23 km, stoupání 375 m. Odtud se vrátíme buď vlakem, nebo po stejné cestě, jako jsme přijeli, do Varnsdorfu (33 km, stoupání 425 m).
- K německým sousedům
Z pivovaru Kocour vyjedeme přes město ke starému nádraží (1,5 km) a dále po modré značce přes Světliny (5,6 km), Studánky (8 km) k nádraží Krásná Lípa. Tam se z modré odpojíme (pokračovat po ní z vlastní zkušenosti nedoporučuji!) a sjedeme na trasu č. 211, po ní na Skřivánčí Pole (15,5 km) a dále po 3014 a Dymnické cestě do Rumburka (20,5 km) a na hraniční přechod do Horního Jindřichova. Dále po německém území na další hraniční přechod Seifhennersdorf-Varnsdorf a zpět ke Kocourovi. Celkem 28 km, stoupání 320 m.
Teplice: Kolem Monopolu
Teplický pivovar Monopol disponuje nejen hotelovým ubytováním, ale i pivními lázněmi, saunami, restaurací v prvorepublikovém stylu (v té době zde býval vyhlášený kabaret) a moderní restaurací Garden. Dále pak kavárnou s vlastní pekařskou a cukrářskou výrobou. Ostatně kuchyně Monopolu je vyhlášená, stejně jako její pivo a větrníky.
Ve městě samotném doporučuji projít lázeňskou částí i zámeckou zahradou s parky a rybníčky. Lze navštívit Muzeum Teplicka s pestrými sbírkami v zámku nebo vystoupat na 25 m vysokou rozhlednu Letná, odkud je krásný výhled na Krušné hory i České středohoří.
- K jezeru Milada
Z ubytování vykličkujeme (doslova) místními ulicemi (ideální je Kollárova, ovšem k ní je třeba překonat dolů schody, a V. Hálka) na ulici Lípovou a na ní na cyklotrasu č.66 – Pánevní (cca 0,5 km) a té se budeme držet i nadále. Po cca 2 km dojedeme k pomníku bitvy u Chlumce. Vpravo nad námi se tyčí Doubravská hora, dominanta Teplic se zříceninou hradu z 15. století. Pokračujeme dál do obce Suché (sem 7,5 km) s kapličkou sv. Prokopa. Odtud buď dále po cyklotrase, nebo neznačenou, cca 250 m zkratkou se na ni můžeme opět vrátit (po trase sem 8,5 km) a pokračovat na rozcestí k jezeru Milada (10,5 km). Stojí za to objet celé jezero, odkud máme výhledy na Krušné hory, vrátit se zpět na rozcestí a pokračovat necelý km po trase 3009 a poté po silnici do Modlan. Kolem vodní nádrže Modlany zpět do Drahkova (cca 27 km) a odtud po stejné cestě zpět do Teplic. Celkem cca 31 km, stoupání 400 m (největší kolem Doubravské hory).
- Na Moldavu přes Osek
V sezoně vyjíždějí z Teplic cyklobusy na Krušné hory, konkrétně do Fojtovic (Komáří hůrka) či na Moldavu. Na Moldavu se lze o víkendech dostat i vlakem s přestupem v Mostě, případně v Louce u Litvínova (pozor, tam už se také ale nemusíte do vlaku dostat). Z uvedených míst pak si lze vybrat některé z mnohých tras po hřebeni hor, případně sjet některou cestou zpět do Teplic. A při tom navštívit třeba pivovary v Oseku – pivovar cisterciáckého opatství Ossegg, či Černý orel.
Ústí nad Labem: Z Rychty
V krajském městě Ústí nad Labem se nachází Pivovar a hotel Na Rychtě. Město samotné je spíše průmyslové, ale i tak zde najdeme pamětihodnosti i krásy přírody. Na pravé straně Labe se tyčí majestátní zřícenina hradu Střekov, přímo nad centrem pak zámeček s restaurací a vyhlídkovou věží Větruše, kam nemusíme šplhat po svých či na kole (trasa č. 3090), ale pohodlně dojet lanovkou přímo z obchodního centra Forum ve středu města. Kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z roku 1318, rekonstruovaný v letech 1452 až 1530, je kuriozitou nejen města, ale i ČR. Kostelní věž se po bombardování v roce 1945 vychýlila ze své osy a její odchylka činí nyní 207 centimetrů. Zajímavá je přírodní památka Vrkoč, ukázka vějířovitého uspořádání sloupcovité odlučnosti čedičové horniny. V sousedství skalního útvaru je 12metrový Vaňovský vodopád, nejvyšší v Českém středohoří.
- Směr Trmice, Stadice nebo Milada
V okolí města se rozbíhají cyklotrasy na všechny strany. Z Větruše po již zmíněné Pánevní cestě č. 66 můžeme navštívit zámek Trmice se zahradou (cca 6 km) a odtud buď Stadice s pomníkem Přemysla Oráče (12 km), nebo již zmiňované jezero Milada (asi 8 km), příp. kombinaci obého.
2) Po Labské stezce
Město samé je ovšem jedním z nástupních míst na tzv. Labskou stezku, jednu z nejoblíbenějších cyklotras. Je to mezinárodní dálková cyklotrasa, která vede od pramenů Labe v Krkonoších až do německého města Cuxhaven na břehu Severního moře, kde řeka ústí, a její celková délka je téměř 1300 km a je vedena především podél toku řeky. V České republice měří stezka asi 370 km a je značená číslem 2. Z Ústí do Děčína je to necelých 30 km, pokud byste chtěli jet z Ústí až do Mělníka, připravte se na téměř 70 km. Cestou jsou nespočetné výhledy na kopce Českého středohoří. A budete míjet i pivovar Velké Březno s prodejním stánkem. Jako u předchozích cyklotoulek upozorňuji na nutnost ověřit si předem otevírací doby památek i pivovarů. Uvedené trasy najdete na turistických mapách KČT č. 10, 11, 13 a 14.