Život začíná na dně

Povím vám krásně rozvětvený příběh o tom, jak se sny mění v přítomnost. O tom, jak z jedné do placu hozené myšlenky vzniká budoucnost. O tom, jak lze přínosně vzpomínat na minulost. No prostě o pivu. Znáte Richardovu studánku, kde nejhlubší je les? Kde roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes? Tam začíná ulice, jež moje jméno nese. Na konci té silnice se piják žízní třese. Vyrostl tam pivovar, který šlechtí pivo denně.
Pivovar založil 7. července 2004 v brněnském Žebětíně pivovarník Kobzík, a to nedaleko místa, kam bratr Mrštík situoval svou Pohádku máje. Příběh o Richardovi a jeho vyvolené Helence. Ona to tak úplně pohádka není. Spíše jsem mu jednou v hospodě vyprávěl své zážitky, on si to špatně pamatoval a nějak to sepsal. A populární knížka drásající srdce rakousko-uherských děveček byla hned na světě. Nicméně příběh je to natolik srdceryvný, že se světák a bohém Richard stal tváří pivovaru. Z jednoho pivovaru byly naráz dva. A to, když se soused Pyšík k myšlence přidal a ve svém penzionu, na naše poměry v hlubokých vysočinských lesích, založil druhý pivovar Richard. A náhoda chtěla, že jej založil v penzionu, kde přespával lamač dívčích vášní Oldřich Nový. Filmový partner Nataši Gollové, která samozřejmě ve zfilmované Pohádce máje ztvárnila moji jedinou vysněnou knižní lásku Helenku. A aby toho málo nebylo, tak v brněnském domě v ulici Údolní, kde se Nataša narodila, má Pivovar Richard svou další hospodu. Náhoda? Nemyslím si.
Pivo mnoha tváří
Ale nyní to podstatné. Odměna po celodenní dřině. Po únavném a náročném přemýšlení. Pivo. Tak to jde borcům skvěle. Vaří zhruba deset chuťově rozličných druhů. To jsou prostě zážitky, momenty čiré spokojenosti a rozzářeného štěstí. Základem je Richard Světák, ten je takový v mé nejčastější podobě. Pravý, nefalšovaný, domácí, a to i přes všechny ty všudybylské zkušenosti. Klasický světlý ležák, nádherně uzrálý s jadrnými tóny chmele a sladu. Dalším oblíbeným druhem je Včelař. Silné medové pivo s úžasnou medonosnou vlastností, která rozbzučí i ty nejprkennější chuťové buňky. Následuje Richard Zahořklý. Nahořklá jedenáctka připomínající všechny trpkosti života. Ale protože život je svou podstatou o rozmnožování, přišel na řadu i Richard Proutník. Inspirován rozvrkočenými vilnými slečnami polehávajícími ve višňových sadech. Ležák s vábivě třešňovou vůní. Pro pijáky se svědomím černým jako je to moje, borci uvařili i Ponocného. Černé pivo s hutnou pěnou barvy karamelek, která jako lucerna spolehlivě pomůže rozjasnit cestu domů od pípy. Sympatizanty obilných klasů potom rozhodně nadchne Darmochleb. Unaveně zakalený vlavě pšeničný ležák.
Pokračování článku najdete v aktuálním čísle časopisu s Richardem na obálce!
Josef Káles