Advent, weissbier and ale neboli Hurá do Anglie!

Cíl adventního výletu, který spojí sváteční atmosféru s dobrým pivem, většinou hledáme v německých nebo rakouských městech. Ale víte, že frankfurtský vánoční trh najdete třeba i v anglickém Birminghamu, a pozor, už od druhého týdne v listopadu? Vybrali jsme pro vás sedm měst za kanálem La Manche, kde si vánoční idylu, často i včetně bavorského piva a klobásek, umějí užít až na dřeň! 
Londýnská zimní pohádka
Předvánoční Londýn, to je naprostá klasika. Už jen vánočně vyšňořená Oxford Street s luxusními obchody nabízí pohádkovou podívanou, kterou loni vytvořilo tři čtvrtě milionu LED žároviček a letos jich určitě nebude méně. Zážitkem je také projížďka červeným dvoupatrovým autobusem pod svítícími girlandami a pěší procházka po Trafalgar Square s rozsvíceným pětadvacetimetrovým vánočním stromem, který je každoročním darem norské vlády jako poděkování za podporu za druhé světové války. V Hyde Parku se pak koná adventní trh Winter Wonderland s největším kluzištěm v Británii. Letošní novinkou je další rekord, největší obří kolo na světě, které nabízí desetiminutovou vyhlídkovou jízdu v kabině pro šest sedících osob. Na pohodlí se tu myslí opravdu důkladně, připlatit si můžete i za to, že předběhnete frontu. Stovku stánků s dárkovým zbožím doplňují pouťové atrakce od viktoriánského dětského kolotoče po nejmodernější palác hrůzy vybavený virtuálními technologiemi. Nasát lze i trochu alpské atmosféry v Bavorské vesničce, kde si spolu s bratwurstem a výběrem piva inspirovaným mnichovským Oktoberfestem lze dopřát i říznou dechovku.
Kdy: Winter Wonderland je otevřen od 21. listopadu do 5. ledna 2020, vždy od 10 hodin ráno do deseti hodin večer.
Tip PBA v Londýně: Anglický ale chutná nejlépe v pravém viktoriánském pubu, nám se líbí třeba v podnicích Victoria, Salisbury nebo Princess Louise, pozoruhodná atmosféra je v Black Frair nebo Red Lion, podle toho, kam vás procházka městem zavede. Na české plzeňské určitě zamiřte do White Horse.

Evropské Vánoce v Manchesteru
Na devíti místech Manchesteru v čele s Albert Square vypuknou letos vánoční trhy již brzy v listopadu. Za návštěvu stojí určitě Exchange Square nebo St Ann’s Square, kde se všude rozsvítí slavnostně vyzdobené stánky s nabídkou dárků z různých evropských zemí. Jantarové šperky z Pobaltí, belgické nádobí nebo francouzská mýdla tak doplní gastronomická sekce národních specialit od maďarského guláše po španělskou paellu. Nechybějí samozřejmě ani lokální produkty, které jsou pro návštěvníky ze zahraničí stejně nejlákavější.
Kdy: Albert Square Christmas Market se otvírá 8. listopadu a potrvá do 21. prosince.
Tip PBA v Manchesteru: Určitě nevynechejte návštěvu místního skvostu, minipivovaru Marble Arch. V malebném interiéru z 19. století se budete nejen cítit jako doma, ale i přímo zde vařená piva a nápaditá jídla vznikající jakoby zázrakem ve zdejší malinké kuchyni vám připraví výjimečný zážitek. Naopak hipsterskou atmosféru má Port Street Beer House (známý i pod zkratkou PSBH), moderně pojatý bar, který na pěti rotujících pípách nabízí cask beer, ovšem jako správný trendsetter nezanedbává ani americkou nebo italskou pivní scénu stejně jako nabídku německých a belgických piv.
 
Více o dalších 5 nejkrásnějších adventních cílech v Anglii a Skotsku najdete v novém čísle časopisu!